Havacılık

ICF ANTALYA HAVALİMANI

Passenger Jet LandingAntalya ICF Havalimanı, her yıl milyonlarca yolcuyu misafir etmektedir. Ülkemize gelen turistlerin misafirperverliğimizi ilk olarak gördüğü yerlerden birisi ICF havalimanıdır. Türkiye’nin en büyük turizm kenti Antalya geçen yılki global mali krize rağmen, 8 milyonu aşkın turist çekmeyi başarmıştır. Bu yaz yerli ve yabancı turist sayısında tahmini rakam 10 milyondur.

Fraport – IC İçtaş Holding konsorsiyumu, Antalya Havalimanının işletmeciliğini aldığı 2007 yılından bu yana hızlı ve büyük adımlar atarak etkili bir şekilde ilerleme kaydetmiştir. Her yıl artan yolcu sayısı karşısında emin bir duruş sağlamış, Nisan ayında biten, 11 ay gibi kısa bir sürede tamamladığı yeni iç hatlar terminali ile yolcuların daha rahat etmesini sağlamıştır. Antalya Havalimanı, ilk inşa edildiği yılda ancak 11 yılda inşa edilebilmişti.

ICF Airports 2007 ‘de yapılan ihalede Antalya Havalimanı’nı 2,37 Milyar Avro ödeme karşılığında, 2024 yılına kadar işletme hakkını kazanmıştır. İç Hatlar terminalini anlaşma kapsamında %30 büyütmesi gerekirken, tamamen kendi özverisi ile bu terminali yeniden yapma kararı almış ve rekor bir sürede tamamlamıştır. Geçen 30 yıl içersinde 6 kez tadilattan geçmesine rağmen, eski İç Hatlar Terminali istenen randımanı sağlayamamıştır. ICF Airports 100 Milyon Avroluk bir yatırımla yeni İç Hatlar Terminalini kısa sürede inşa etmeyi başarmıştır. Yeni terminal kısa zamanda tamamlanmasına rağmen, oldukça göze çarpan bir yapı inşa edilmesi ile birlikte eskisine göre yaklaşık %75’lik bir büyüme sağlamıştır. Yolcuların konforlu, nezih, yüksek güvenlikli ve uluslararası seviyede bir terminale sahip olmaları sağlanmıştır.

Ülkemizin nadide turizm merkezlerinden olan Antalya’da, Antalya Havalimanı şehir merkezine 13 km uzaklıktadır ve şehrin kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Havalimanına ulaşım Havaş servisleri, taksi, minibüs ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne düzenli otobüs seferleri ile sağlanmaktadır. Ancak bu ulaşım araçları, özel minibüslerin havalimanına girmemesi nedeni ile çok yetersiz kalmaktadır.

Toplam 1.586.000 m² kurulu alanı bulunan havalimanında 1 adet 2990×45 m boyutlarında komposit ve 1 adet 3400×45 ebatlarında beton kaplamalı olmak üzere 2 adet pist bulunmaktadır. Havalimanı içersinde 50 ton kapasitelik soğuk hava deposu ile kargo hizmetlerinde önemli bir yere sahiptir. Dış Hatlar 1 Terminali’nde 8 adet bağımsız ve 12 adet körük ile aynı anda 4 bin yolcu ve 22 uçağa hizmet verebilmektedir. Dış Hatlar 2 Terminali’nde bulunan 12 adet köprü ile eş zamanlı 12 uçağa hizmet verilebilmektedir. İç Hatlar Terminali ise 4 adet köprü, 4 adet park gate ile aynı anda 2200 yolcuya hizmet verebilmektedir. Ayrıca havalimanı içerisinde son teknoloji bagaj takip sistemleri, patlayıcı madde kontrol sitemleri ve yolcuların işlemlerini hızlı bir şekilde yapmaları için her bir terminalde oldukça fazla sayıda check-in kontuarları mevcuttur.

Antalya Havalimanı’nda verilmesi gereken hızlı, güvenli bir ortamda her türlü rahatlıklarının sağlanması amacı ile, Antalya Havalimanı Uluslararası Dış Hatlar Terminali’nde günümüz teknolojisinin son yenilikleri kullanılmaktadır.

 

• Tüm yeni teknolojik ekipmanlar ile donatılmış köprüler

• Tamamı ile otomasyona alınmış bagaj dağıtım sistemi

• Gerek köprülere, gerekse harici park eden uçaklara eksiksiz servis olanakları

• Otomatik Uçak Parkettirme Sistemi

• Tüm uçaklar için uyumlu Seyyar Su ve 400 Hz GPU Elektrik Sistemleri

• Yolcu rahatlığı göz önüne alınarak dizayn edilmiş Check-in Bankoları ve Pasaport Kontrol Kabinleri

• Tüm uçuşları gösteren yeterli sayıda büyük ekranlar ve görüntü monitörleri

• Havalandırma ve ışıklandırma için günümüz teknolojisinin tüm yenilikleri

• Tamamı ile otomasyona uyarlanmış Yolcu-Bagaj Eşleştirme sistemi

• Tüm terminal binasında kullanılan Merkezi Saat Sistemi

• 24 saat çalışan ve kumandalı özelliğe sahip Özel Güvenlik Kamera Sistemleri

• Atık suların çevreye zarar vermemesi için Özel Arıtma Düzeni

• Tamamı ile otomatik hale getirilmiş Anons Sistemi

• Terminalin iç ve dışında güvenlik kontrol noktaları ile üstün bir hizmet sunulmaktadır.

 

ICF Airports tarafından yolcuların faydalanabilecekleri, ihtiyaçlarını giderebilecekleri ve iyi vakit geçirebilecekleri tüm imkanlar sunulmaktadır. Hem Dış Hatlar Terminali’nde hem de İç Hatlar Terminali’nde oldukça seçkin ve kaliteli markalarla yolculara duty free, oto kiralama, güzel vakit geçirilmesi için cafeler ve insanların çeşitli hediyeler alabilecekleri mekanlar hizmete verilmiştir. Ayrıca Dış Hatlar Terminali’nde bulunan sanat galerisi ile ülkemize gelen yabancı misafirler Türkiye’nin ve Antalya’nın tarihi, arkeolojik ve kültürel zenginliklerini önceden tanıma fırsatı bulabilmektedir. Havalimanı içinde danışma masaları bulunmaktadır. Ayrıca yoğun sezonlarda yolculara yardımcı olmaları için rehberler görevlendirilmektedir. Yolcular için 24 saat hizmet veren döviz büroları, sağlık hizmetleri, bebek odaları gibi hizmetler de verilmektedir.

 

Antalya Bir Çok Avrupa Ülkesinden Turist Çekmektedir

ICF Airports’un işlettiği Antalya Havalimanı Terminalleri’nden tüm dünyada 286 noktaya 345 havayolu şirketi ile ulaşım sağlanmaktadır. Antalya’da başta Rusya, Ukrayna, İsveç gibi ülkeler olmak üzere birçok Avrupa ve Doğu Avrupa ülkelerinin havayolu şirketleri faaliyet göstermektedir. Avrupa kadar olmasa da Orta Asya’dan Özbekistan, Tataristan gibi benzeri ülkelerden de charter seferler olmaktadır. Bu noktada değinilmesi gereken en önemli husus şudur ki; Antalya’da yabancı turistlerin geldiğinde ülkemizde gözlerine çarpan ilk yer Antalya Havalimanı’dır. ICF Airports’unda bunu çok iyi bilmesi ile yabancı turistler en iyi şekilde karşılanmaktadır. Daha ilk adımlarında uluslararası bir düzeyde, her metrekaresinden kalite gözlenen bir ortama, yani ICF Antalya Havalimanına adım atan insanlar eşsiz bir güzelliğe sahip olan turizm cenneti Antalya’nın deniz ve sahil kokusunu burada hissetmektedirler.

ICF Airports 2010 yılı yolcu sayısında hedef olarak geçen yılların üstünde bir rakam olan 20 milyonu belirlemiştir. Giderek artan turist sayısı Antalya Havalimanı’nı üst seviyelere taşımaktadır. İleri ki yıllarda daha güzel ve daha yüksek kapasitede bir havalimanı olacağı şüphesizdir. Umarım yükselen başarı grafiği devamlılık gösterir ve turizm cennetimizin ön bahçesi konuklarını en iyi şekilde ağırlar.

Yorum Yaz