Havacılık

Nasıl Kabin Memuru Olunur

Havacılık bizler için bir tutkudur, yaşam tarzıdır. Her yaştan insanın içinde yaşattığı ve küçüklüğünden beri hep hayalinde taşıdığı bir yaşam felsefesidir. Bende işimi havacılığın yaşam tarzı olmuş bir bölümü olan, kabin memurluğunda  sürdürmekteyim. Siz havacılık tutkunlarına kabin memurluğu mesleğini  daha iyi tanıtmak ve kabin memuru olmak isteyen havacılık tutkunlarına azda olsa bir katkı sağlamak istiyorum. Bu amaçla kabin memurluğu yazı dizisine kaldığım yerden devam edeceğim. Bu yazı dizisinde ise ;

1-Kabin memuru mesleğinin özelliklerini

2-Kabin memuru mesleğine giriş şartları ve nasıl kabin memuru olunur

3-Kabin memurlarının eğitimi ve eğitimin verildiği yer

4-Kabin memurluğu mesleğinde yükselme gibi  konularından bahsedeceğim.

 

KABİN MEMURU MESLEĞİNİN ÖZELLİKLERİ

Kabin memuru olmak isteyenlerin aynı anda birçok şeye dikkat edebilen, kuralları uygulayabilen, ekip çalışması yapabilen, esnek çalışma saatlerine uyabilen, insanlara hizmet etmekten, güçsüzlere yardım etmekten hoşlanan, uzun süre ayakta durabilen ve güç koşullarda vücut dengesini koruyabilen, güler yüzlü, dışa dönük tedbirli, temiz ve düzenli olmaları gerekir. Kabin memuru olmak isteyenler ilk olarak kendilerinde bu şartları taşıdığına bakmalıdırlar.

 

KABİN MEMURU MESLEĞİNE GİRİŞ ŞARTLARI VE NASIL KABİN MEMURU OLUNUR

Kabin memuru olmak için gerekli şartları ihtiyaca göre ilgili havayolu belirlemektedir. Kabin memurluğu eğitimine girebilmek için en az lise ve dengi okul mezunu olmak ve yaş sınırı ise 18-28 arasında olmak, erkeklerde 170-185 boy, bayanlarda 160-175 cm boya sahip olmak gerekir, ayrıca kiloda bunlarla orantılı olmak zorundadır. Havacılığın dili İngilizce olduğu için İngilizce dilini çok iyi bilmek okuyup yazabilmek şarttır. Bunun yanında havayolu şirketleri belirli hat yada ülkeyi kullanacaksa bu hat için sadece o ülkenin dilini kullanacak kabin memurları istihdam edecektir.(Almanca,Rusça,Arapça vb…)

Bulaşıcı hastalığı olmamak ayrı bir şarttır. Bunun için kabin memuru olacak kişilerden sivil havacılık onaylı bir hastaneden teşekküllü bir sağlık raporu istenmektedir. Fiziki koşullar, sağlık koşulları, eğitim koşulları haricinde ayrıca adaylar psikolojik ve yetenek testlerine de tabi tutulmaktadır. Bu şartların getirdiği koşulları geçen kabin memurları adayları İngilizce mülakat ve yazılı sınavına tabi tutulurlar. Sınavı geçen kabin memuru adayları kabin memuru temel eğitimine başlarlar. Eğitim süresi sonunda yapılacak sınavlarda başarılı olan kabin memuru adayları uçmaya hak kazanarak kabin memurluğu temel eğitim sertifikası alarak kabin memuru olurlar. Ayrıca alıştırma ve deneme uçuşlarını da geçerek geçici uçuş sertifikasına sahip olan kabin memurları gerçek uçuş sertifikasını sahip olarak ilgili havayolunun kabin hizmetleri müdürlüğünde kabin memurluğu ailesine katılırlar.

 

KABİN MEMURLARININ  EĞİTİMİ

Bu konuyu iki alt kategoride toplayabiliriz

a-Kabin memurluğu temel eğitimi

b-Kabin memurluğu tecrübeli veya tip eğitimleri

Kabin memurluğuna ilk defa başlayacak olan adaylara uygulanan kabin memurluğu temel eğitim programı doğrultusunda yaklaşık 2 ay gibi süre ile temel eğitim kursu düzenlenir. Bu kursta;

-Sivil havacılık otoritelerinin tanıtımı(ICAO,IATA,JAA vb..)

-Havacılık kuralları ve tarihi

-Havacılık Alfabesi ve ATC tanıtımı

-Uçaklarla ilgili bilgiler ve  Uçuş teorisi

-Meteoroloji ve yolcu brifingi

-Kabin memuru ve amiri görev ve sorumlulukları tanıtımı

-Yer ve yolcu hizmetleri

-Uçağa yakıt alım usulleri, ekip planlama, ikram ve ikram alımı

-Ekip evrakları, sertifikalar, uçak evrakları, uçuş evrakları tanıtımı

-Uçuş emniyeti, güvenlik kuralları

-Yolcu psikolojisi, CRM ,yolcu karşılama

-Uçuş esnasında tıbbi müdahale (havacılıkta ilk yardım dersinin alınması)

-Transit yolcu ve ekip yer değişimi

-Türbülans ve haberleşme usulleri, uçak tip eğitimleri

-Yangın, emergency durum ve tehlikeli maddeler eğitimi

-Uçuş makyajı ve yolcu anonsları

-Servis şekilleri ve Ditching (Emergency bir durumda tahliye yapılması) gibi konuları kapsayan kabin memurluğu temel eğitim programını kapsar ve bütün kabin memuru adayları bu eğitimi almak zorundadır. Bu eğitimlerin sonrasında yapılacak sınavlarda başarılı olanlar birçok sertifikaya sahip olacaktır.

İkinci kategoriyi ele aldığımızda tecrübeli yada tip eğitimi alacak olan kabin memurlarını kapsar. Bu adaylar ise kabin memurluğu temel eğitim sertifikasına sahip adaylardır. Bu adaylar başka bir uçak tipinde (Boeing 737-800, Airbus 321-200 vb..) uçmak için alması gereken eğitimdir.Bu eğitimler görev alacak uçak tipine özgüdür.

 

KABİN MEMURU  EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YER

Kabin memuru eğitimini veren bir üniversite yada yüksek okul ülkemizde yoktur, ancak bu konuda çalışmalar vardır. Sadece Tokat Turhal Anadolu Kız Meslek Lisesi’nde bu yıl açılan host ve hosteslik bölümü hizmete girmiştir. Kabin memurluğu sorumluluk üstlenen, insanların güvenliğini sağlamaya çalışan bir meslek olmasına rağmen her zaman ikinci plana itilmiştir, ancak son yıllarda havacılığın gelişmesi ile kabin memurluğunun nedenli önemli bir meslek olduğunun farkına varılmış ve bu konuda çalışmalar başlatılmıştır. Genellikle kabin memuru eğitimini havayolu şirketleri hizmet içi eğitim kapsamında vermektedir. Ancak bu eğitimin şekli ve içeriği Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün belirlediği talimatlar çerçevesinde olmaktadır, buda bize bütün havayolları şirketlerinde kabin memurluğu eğitiminin bir  bütünlük içerisinde olduğunu gösterir. Bazen de havayolu şirketleri o konu ile eğitim verme yetkisine sahip değil ise, eğitim yetkisine sahip başka şirketlerden kendi personeli için eğitim almaktadır. (tehlikeli maddeler eğitimi, havacılıkta ilk yardım vb..)

KABİN MEMURU MESLEĞİNDE YÜKSELME

Kabin memuru mesleğinde en az 5 yıl süre ile kabin memuru olarak çalışmış, istenilen tecrübeye ve niteliklere sahip olanlar kabin amiri olabilirler. Kabin amirliği görevinde bulunan en az 10 yıl gibi süreden beri çalışmakta olan ve istenilen şartları sahip olması durumunda kontrol kabin görevlisi (check purser) olabilmektedir. Ayrıca hem kabin amiri hem de  kontrol kabin görevlisi olan bir kişinin de meslekte istenilen şartlara sahip olması durumunda, kabin memurluğu eğitiminde eğitimci(öğretmen kabin görevlisi) olabilmektedir. Yine bir kabin memurunun meslekte ilerleyerek başhosteslik yada kabin hizmetleri müdürlüğüne kadar yükselme imkanı vardır.

 

Havacılık sektöründe emek veren herkes havacılığın önemli bir unsurudur, bunlardan biri de kabin memurluğudur. Her sayıda bu köşede sizlere kabin memurluğunu hakkında tüm tecrübe, bilgi ve birikimimi aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yaz