Havacılık

Yamaç Paraşütü İle Uçmak

427992373_ee9e808cb0_o

 

      Yamaç paraşütü basit bir hava aracıdır. Özenli ve karmaşık tasarımların sonucunda oluşmuştur. Günümüz teknolojisinin ilerlemesiyle beraber kanat dizaynları ve aerodinamik yapıları geliştirilmiş artık yamaç paraşütleri yamaçlardan süzülmekle kalmayıp havada en uzun mesafe ile en uzun süre kalabilmek için yarışmaktadır. Dünyada yamaç paraşütü sporunun gelişimi yelken kanat ve serbest paraşütün bulunması ile bu paraşütlerle, yelken kanatçılar gibi yamaçlardan düzenli bir şekilde koşarak kalkışlar yapılarak başladı, ilk olarak ise Fransa ve İsviçre Alplerindeki bir gurup pilot yapmaya başladı ve gitgide yayıldı. Yayılma süresi boyunca serbest paraşütlerin çöküş hızının fazla olması sebebiyle hayal edilen süzülme ve havada kalış zamanı gerçekleşmemiş ve günümüzün yamaç paraşüt kanat dizaynı üzerinde(su damlası) çalışmalar hız kazanmıştır.

Yamaç Paraşütü spo

ru, ilk bakışta serbest atlama paraşütüne benzeyen bir paraşüt ile uçak yerine, yüksek bir tepeden koşulmak sureti havalanmaktır. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile hava ile dolar ve pilotla birlikte havalanır. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak kilometrelerce/saatlerce sürebilir. Tek kişi olabileceği gibi iki kişilik (tandem) kanatları da vardır.

Bilinen en ekonomik hava aracı olması ve doğa sporları ile iç içe olması bugün geniş bir kitle tarafından sevilerek yapılmasını sağlamıştır. Temelde özel bir yetenek ve aşırı efor gerektirmeyen Yamaç Paraşütü Sporu standart bir eğitim sonrasında yapımı oldukça kolay ve zevklidir. Yamaç paraşütünü, belirli sağlık koşullarına uyan hemen herkes yapabilir. THK, üniversite kulüpleri ve özel kulüpler tarafından Yamaç Paraşütü Eğitimleri düzenlenmektedir. Bugün yamaç paraşütü en ucuz, hafif hava aracı ve doğayla iç içe olmasından dolayı dünyada büyük bir hızla gelişmekte ve tercih edilmektedir.

Son yıllarda büyük ilgi gören hava sporlarından olan yamaç paraşütünün ve bu spora gönül verenlerin gözdesi Kayseri  ilimizde  bulunan Ali Dağdır. Kayseri ili sınırlarındaki Ali Dağı, il merkezine 15 dk. uzaklıktadır. Otomobil ile dikkatlice çıkılabilir.Ya da, Zincird

ere otobüslerine binerek Alidağı Tabelası’nda inildiğinde, yürüyerek 45 dakikada tepeye ulaşılabilir.Dünyaca ünlü Kapadokya’da yer alan Kayseri her yıl binlerce yerli yabancı turisti ağırlamaktadır. Kayseri elverişli coğrafyası ile yamaç paraşütünün yanı sıra, kayak, bisiklet gibi diğer sportif turizm çeşitlerine de olanak sunar. Erciyes Ünivesitesi’ndeki Sivil Havacılık MYO, Ali Dağına hafta sonları eğitim uçuşları düzenlemektedir. 600 ile 750 irtifa farkına sahip, birisi güney, diğeri kuzey rüzgârlarına uygun iki kalkış pisti mevcuttur. Stabil rüzgârlar da tepenin dik ve düzgün eğimi saatlerce yelken yapmaya elverişli, ancak türbülanslı havalarda dikkatli olmak gereklidir. Tepenin önünde rahatlıkla iniş yapılabilecek alanlar bulunmaktadır.

Yamaç paraşütü eğlencenin çoşkunun adrenalinin en etkili ve en m
ükemmel sporlarından biridir. Takım sporlarının yapısından ileri gelen arkadaşlık ruhu ve birlikte paylaşım özelliği onu bireysel sporlardan ayıran en büyük özelliktir. Diğer sporlar kadar güzel ancak o sporlarda bulamadığınız sizi farklı duygulara, dünyalara götüreceğinden emin olun. Bu sporu bizimle birlikte yapmak, aynı duyguları yaşamak  ve o heyecanı  tatmak isteyen herkesi  bizimle uçmaya davet ediyorum.

                                                                                                         MERYEM ÖCALAN

Yorum Yaz