Havacılık

Yelkenkanat Sporu

yelkenkanatYelken kanat, sportif hava araçları arasında hız/rüzgar limitleri yüksek olan, süzülme kabiliyetinin iyi olduğu, istendiği zaman 20 km/h kadar yavaş uçabilen ama istenirse 140  km/h`yi zorlayabilen, farklı akrobatik hareketler yapma kabiliyetinde olan, sabit kanat yapısıyla birçok sportif hava aracından çok daha güvenli olan bir hava aracıdır.

Yelkenkanadın ağırlığı ortalama 25-30 kilo civarındadır, katlanmış bir kanat 4 metre civarında uzunluğa sahiptir. Açıldığında ise kanat açıklığı yaklaşık 10 metreyi ve kanat alanı da 15 metrekareyi bulur. Bu fiziksel boyutu nedeninden dolayı nakliye esnasında bir parça zorluk yaratsa da, alınan uçuş zevkinin yanında yelken kanat pilotları tarafından  seve seve göz ardı edilmektedir.

Çok ciddi fiziksel bir rahatsızlığı olmayan herkes bu sporu yapabilir. Hatta 1996 yılında yapılan I. Dünya Hava Oyunlarında tek bacağı olmayan bir yelkenkanat pilotunun kanada eklenen tekerlekler ve kalkış esnasında yardımcılarının da yardımıyla çok güzel uçuşlar yaptığı tarafımdan gözlemlenmiştir. Günümüz de bu sporu bayanlarında yapabildiğini bunun için üreticilerin daha küçük ve hafif kanatlar ürettiğini görebiliyoruz. Yelkenkanat iyi bir eğitim ve iyi bir disiplinle yapıldığı zaman oldukça güvenli bir spordur. Tabi ki diğer sportif havacılık sporlarında olduğu gibi her zaman bir parça risk mevcuttur, ama iyi bir eğitim ve pilotun seviyesine uygun bir kanatla bu risk minumum düzeye iner.

Pilot veya pilot dışı faktörler nedeniyle çoğu havacılık sporunda olduğu gibi yelkenkanat sporunda da ciddi yaralanmalar ve ölümcül kazalar meydana gelmektedir. Pilot güvenliği ve eğitim, diğer havacılık branşlarında olduğu gibi bu sporda en önemli konulardan birini oluşturur. Pilot ‘’harness’’ adı verilen uçuş kuşamında yedek paraşüt taşır ve acil durumlarda paraşütü açarak yere güvenli bir şekilde yere iner. Kask ve çengelli bıçak pilotun güvenlik amacıyla taşıdığı diğer ekipmanlardandır.

Pilot eğitimiyle birlikte kazalarda büyük bir azalma meydana gelmiştir. Başlangıçta pilotlar deneme yanılmayla ile öğrenirken, günümüzde bu spor güvenlik limitleri içinde ve standartlara sahip eğitim programlarıyla, öğrenilmekte ve uygulanmaktadır.

Yelkenkanat uçuşları yaygın olarak iki şekilde yapılmaktadır; bunlardan birincisi yüksek bir tepeden koşarak kanada gerekli hızı kazandırarak yapılan uçuşlardır ki, bu koşu esnasında pilotun tereddütüne yer yoktur. Pilot kalkmaya karar verip koşmaya başladığında kafasında ki tek düşünce ve hedef kalkışı gerçekleştirmek olmalıdır.

Yelkenkanat uçuşlarında kullanılan ikinci yol; başka bir motorlu hava aracı vasıtasıyla ya da vinç yardımıyla yelkenkanatın çekilmesi şeklindedir.

Yelkenkanatta uçan bir pilotun en çok dikkat etmesi gereken şey, iyi bir kalkış ve planlı rüzgar yönünün tespit edildiği iyi bir inişin gerçekleştirilmesidir. Tabi ki yelkenkanat süzülme oranının ve hızının yüksek olması nedeniyle başka sportif hava araçlarına oranla daha geniş iniş alanına ihtiyaç duyar, ama pilotun eğitim ve tecrübe seviyesi arttıkça çok daha küçük alanlara iniş yapmak mümkün olabilir.

Yelkenkanat kumandalarında tüm vücudun ağırlığının kullanılması ve üzerinizde sabit bir yapının olması sizi kendi kanatlarınızla uçuyormuş hissini yaşamanıza neden olur. Bütün kumanda manevralarını uçtuğunuz kanatla aynı anda yaşar, aynı anda hissedersiniz. Bu da yelkenkanat pilotlarının bu spora neden bu kadar bağlı olduklarının ve başka havacılık sporlarıyla ilgilenseler bile, yelkenkanatçılığın yüreklerinde ayrı bir yere sahip olmasının başlıca sebebidir.

Yelkenkanat termik dediğimiz ısınan hava akımlarını ve tepeye çarpan rüzgarın oluşturduğu kaldırma bandını kullanarak, yani yelken yaparak irtifa kazanırlar ve uzun zevkli uçuşlar gerçekleştirirler. Bu şeklide kazandıkları irtifayı mesafeye çevirerek uzun mesafeli uçuşlar da gerçekleştirilir.

Bu uzun uçuşlarda bazen yanınıza gelen bir kartalla beraber yapacağınız onbeş yirmi saniyelik uçuşlar o günkü uçuşunuzu renklendirir ve eşsiz kılar. Uçuş sonrasında da eğer bir yerleşim yerine yakın inmişseniz, mutlaka ordaki insanların size ikram edeceği  bir bardak sıcak çayı, ya da bir bardak soğuk suyu vardır.

Kartalların eşlik ettiği güzel uçuşlar yapmanız dileğiyle…

Yorum Yaz