Bilim-Teknoloji

Avea Jet Modem bağlantı sorunu ve çözümü.

03062010964901964901

Eğer Avea Jet Modem kullanıyorsanız ve  birazdan bahsedeceğimiz sorunlardan herhangi biriyle karşılaşıyorsanız  çözüm için oluşturulmuş bu içeriği incelemenizi tavsiye ederiz. Çözüm windows 8 olmak üzere karşılaşılabilen tüm versiyonlarda gerçekleşmektedir.

1.Modeminizi bilgisayarınız tanımadı ise,

2.Windowsun algılaması bekleniyor yazısı geliyor ve bağlantı sağlanamıyorsa,

3.İlk kullanıma hazırlanıyor yazısı geliyor ve modeminiz bağlantıya hazır hale gelmiyorsa :

1.Modem  bilgisayara  takılır. Kurulum ekranı otomatik olarak gelmezse  bilgisayarım menüsü  altında yer alan  CD Sürücüsü (F):Avea Modem  yazan simge çift tıklanarak  kurulum gerçekleştirilir.

Untitled

2. Eğer  yukarıdaki  ekranda kırmızı simgeyle yer alan Avea Modem sürücüsü görülmüyorsa, bilgisayarınız modeminizi tanımamış anlamına gelmektedir. Bilgisayarın modemi tanıması için masaüstünde  yer alan, yeşil  tik olan simgeyi sağ tıklanıp “Çıkar CD Sürücüsü Avea Modem” yazan bölüme bir defa tıklanır.

Untitled

Bu işlemi gerçekleştidikten sonra bilgisayarım menüsüne girildiğinde, modemin kurulum simgesi görülmektedir. Bu simge çift tıklanarak kurulum tamamlanır.

3.Kurulum bittiğinde bağlantı yöneticisi aşağıdaki gibi açılmaktadır. Karşılaşılan  sorun ” ağ yok windows un ağı algılaması bekleniyor” şeklindedir. Bu uyarıdan sonra bağlan butonu aktif hale gelmemektedir. Bu noktadan sonra aşağıdaki adımları uygulamamız gerekmektedir.

3.1.  Denetim masasından aygıt yöneticisi açılarak, modeme ait driverların listelenip listelenmediği kontrol edilir.

Untitled

Şekilde görüldüğü gibi Aygıt yöneticisinde modeme ait  sürücüler  listelenmemektedir.

Bu durumda, daha önce belirttiğimiz ve aşağıdaki şekilde yer alan “çıkar CD sürücü Avea Modem” işlemi gerçekleştirilir.

Not : Eğer yüklenmeye çalışılan sürücüler sarı uyarı işaretiyle birlikte görünüyorsa,  adım 3.3 ‘ den devam edilmesi gerekmektedir.

3.2. Denetim Masasından  Aygıt Yöneticisi tekrar açılır. Modeme ait yüklenemeyen sürücülerlistelenmektedir. Bu sürücüler sarı renkli uyarı işareti ile birlikte görüntülenmektedir.

Untitled

3.3. Yüklenemeyen sürücüler yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi listelenmektedir. Bütün sürücüler, sağ tıklanarak “kaldır” seçilir  ve ardından çıkan  pencerede yer alan tamam seçilerek kaldırılır. Bu sırada aygıt yöneticisi penceresi ve bağlantı yöneticisi kapatılmamalıdır.

3.4. Sürücülerin hepsi kaldırıldıktan sonra  Modem  bilgisayardan  çıkartılıp yeniden takılmalıdır.

3.5.Şimdi ,daha önce yapılan “ Çıkar CD sürücüsü Avea Modem” işlemi yeniden yapılmalı  ve sonrasında aygıt yöneticisi kontrol edilip  bir süre beklenmelidir.

Untitled

3.6.Sürücülerin hepsi  başarılı bir şekilde yüklenmiş ise Modem çıkartılıp , bilgisayar yeniden başlatılmalıdır.

Bilgisayar  yeniden başlatıldığında Bağlantı yöneticisi  açılıp  modem bilgisayara yeniden takılır. Modem bağlantıya hazır hale gelecektir.

3.7. Aygıt yöneticisinde yüklenemeyen sürücü halen mevcut  ise :

yüklenememiş olan bu sürücü veya sürücüler  yine sağ tıklanıp kaldırılır. Ardından modemin bilgisayardan çıkartılıp tekrar takılması gerekmektedir. Sürücülerin hepsinin yüklendiğinden emin olana kadar bu işlem tekrarlanmalıdır.

3.8. Sürücülerin hepsi  başarılı bir şekilde yüklenince modem çıkartılıp, bilgisayar yeniden başlatılmalıdır.

Bilgisayar  yeniden başlatıldığında Bağlantı yöneticisi açılıp , modem bilgisayara yeniden takılır. Modem bağlantıya hazır hale gelecektir.

zp8497586rq