Yaşam

Kıbrıs’ta Asker Olmak

thMerhabalar;

352 KD olarak askerlik görevimi yaptım ve sonunda bitti. Şimdi kısaca İzmir/Narlıdere İstihkam Okulu ve Kıbrıs’ta yer alan 28. Tümen 28. Alay hakkında işe yarayacak bilgiler vereceğim.

Öncelikle askerliğinizi nerelerde yapacağınız siz sevk edilmeden önce açıklanıyor, acemiliği 25 gün boyunca İzmir/Narlıdere İstihkam Okulunda (1. Çavuş Eğitim) yaptıktan sonra Kıbrıs’a usta birliğime geçtim.

Öncelikle askere giderken yanınızda neler olmalı?

En önemlisi yanınıza büyük valiz almayın, en mantıklısı sırt çantası aslında ama askılı el çantaları da iyi olur.

Çantaya neler alalım?

Bol bol iç çamaşır ve çorap alın. 5 set iç çamaşırı haki yeşil renklerde olmalı. 5 çift de siyah veya haki yeşil çorap alın.
Tırnak makası, kulak çöpü, ıslak mendil, 10lu selpak, deodorant, traş köpüğü, traş bıçağı, kolonya, güneş kremi, el kremi, dikiş seti, yara bandı, not defteri ve kalem, kol saati, öncelikli almanız gerekenler ve bunları hepsini en küçüklerden alın, zaten bir çoğu askeri kantinlerde daha uygun fiyatlara mevcut.

Acemi birliğine telefon, mp3 player veya kitap götürmeyin, zamanınız olmuyor zaten. Usta birliğinde bunların hepsi lazım olabilir.

Acemilikten sonra usta birliğine gitmeden gerekli uçak veya otobüs biletinizi erkenden alın. Sıkıntı oluşturuyor.

Bildiğiniz üzere kısa dönem askerlik 12 gün uzadı ve 155 günden 167 güne çıktı.

İZMİR/NARLIDERE İstihkam Çavuş Eğitim Okulu

Buraya erken gelin ki avantajlarınız olsun. Erken gelenler ilk 4 veya 5 takımı oluştaracak ve hamam, sinema, kantin, yemekhane gibi heryere yakın bir yerde kalacaklar. Erken gelmeniz büyük avantaj sağlar.

İzmir çok sıcak, yazın gidenler için kesinlikle güneş kremi götürün, yanık izleri olmasın 🙂 Ayrıca 1 TL lik bozuk paralardan 20 30 tl civarında yanınızda olsun çok işinize yarayacak yoksa cebinizde o kadar kağıt para olmasına rağmen bir kutu kolayı alamayışınızı düşünürsünüz 🙂

Burada mavi kantin var ve aradığınız herşey burada mevcut. Nakit geçmiyor. Kayıt esnasında size Ziraat kantin kart verecekler ve içerisine istediğiniz oranda yükleme yapacaklar. Kart ücreti 6 tl. Acemilik biterken bu kartı iade edin, yoksa kasa kazanır 🙂 100 tl bir yükleme size acemiliği bitirir.  20 tl lik hayat sigortası yapacaklar. Birde ptt ci amca kontör kartı satıyor ankesörler için, onlarda 10 tl desek acemiliğe giderken yanınızda 200 tl olsa yeter de artar bile.

Narlıdere de akşam yemeğini denize nazır yer, yemekten sonra gün batımını deniz kenarında izlersiniz. Havası güzel ve temiz. Orman içinde bir yer, ağaçların altında eğitim yapıyorsunuz ve o sıcağı fazla hissettirmiyor.

Bu arada ilk girişte sıraya geçerken önünüzde ve arkanızda olan kişiler sizin body niz olacak büyük ihtimalle, yani bu duruma biraz dikkat ederek seçici davranabilirsiniz 🙂

25 gün sürecek bir acemilik var önünüzde, atışlar olacak, temel konuların eğitimleri, yanaşık düzen eğitimleri, son 1 hafta da yemin töreni üzerine çalışmalar yapılarak  acemiliğiniz bitirilecek.

Eğer sorarlarsa ilaçlardan anlayan, sağlıkçı var mı sağlıkçı diye hemen atlayın revirci olun, rahat edersiniz. Eğer derlerse ki bilgisayarı iyi olan var mı vs. hemen atlayın yazıcı olursunuz. eğer derlerse ki aranızda kıdemli olmak isteyen var mı, hemen başınızı sağa sola çevirip ıslık çalın 🙂

Su sorunu vs yok burada rahat olursunuz, standart askerlik sıkıntıları olur, gelen herkes kısa dönem olacak ve bol bol entel muhabbetlere tanık olacaksınız, sonra bu muhabbetler usta birliğinde daha da realist konulara dönecek :):)

—– Gelelim Usta birliğine:

Kıbrıs/Magosa/ 28. Tümen 28. Alay (Topçu)

Uçağınızın adaya gelişini merakla izlersiniz. Ercan havalimanına iniş gerçekleşir. Pasaport kontrolünde AS-İZ bölümüne geçersiniz, burada harika bir sıra vardır. Daha sonra 15,20 kişi olunca sizi havalimanı yanında boş bir alana götürürler, erzak verirler, su verirler. Daha sonra birliklere göre ayırıp otobüslere alarak sizi birliğinize gönderirler. Tek sorun sıcak olacaktır.

Birliğinize götürüleceksiniz, herkes size bakacak. Çantalarınızı alacaklar ama 5 dk sonra Türkiye sigarası var mı diye soracaklar 🙂

Size dolap ve yatak gösterirler. Hocam hoşgeldin. 🙂

Tüm eşyalarınızı dolabınıza koymayın, çalınır.
Yatağınızı alt ranzadan seçin, ileride haklı olduğumu anlayacaksınız.
Komutanlar ilk aşamada sizi toplyıp soracaklar ne iş yaparsın ne okudun nereden geldin gibi ama amaç sizi nasıl bir yerde değerlendireceklerine dair bilgi toplamaktır. Yazıcı, revirci, mebsci, ammci, çay ocağı, koğuş, silahlık gibi görev yerleri vardır. Buralara girmeye çalışın yeriniz göreviniz belli olsun, ortalarda kalmayın her işe gidersiniz.

İlk bir iki hafta silah vermezler, ortalarda oryantasyon adı altında gezersiniz. Sonra silah verilir. Bunun anlamı nöbet demektir. 🙂
Daha sonra nöbet başlar, kısa zamanda onbaşı ve çavuş olursunuz, kolluk tutmaya başlarsınız, yemek alımına, temizlik işlerine veya angarya işlere ilk 1 ay gidebilirsiniz. Sonra yernizi sağlamlaştırıp tanındıkça ve çavuşluk gibi bir görev alınca nöbet yemek alımı gibi işlerden düşersiniz. Rahat olursunuz.

Kıbrıs askeri sabah sporuna aşinadır. Hafta içi her sabah spor vardır. Sonra eğitim alanında aktiviteler devam eder. Arada gece eğitimleri ve özel durumlara bağlı farklılıklar olacaktır. Denetleme dönemlerine denk gelmeyin, uğraşırsınız. Genelde Şubat Mart gibi oluyormuş. Ben görmedim.

Birliğe göre değişmekle birlikte her hafta çarşı izniniz olur. Cumartesi ve Pazar istirahat. İletişim pahalı 20 TL ye 400 kontörlü Kıbrıs Telekom kartları var ancak Türkiye aradğınızda çok hızlı kontör düşüyor.

Telsim ve Turkcell göreceksiniz. Bu hatlar Kıbrısta aktif. Hala kontör üzerinden çalışıyorlar.

Birliklerde su sorunu var, belli saatlerde akmıyor. Yemekler karavana usulü, her gün araçlarla alınıyor.Yemkeleri asker yapıyor, malesef katlanacaksınız eee tostta bir yere kadar gidiyor.

Tuvaletler hayata bakışınızı değiştirecek, emin olun 🙂 Bağışıklığınız gerçekten güçlenecek.

Kıbrıs’ta havalar hep sıcak ve ılıman, klima yeterli bu arada koğuşlarda klima mevcut. Kış görmezsiniz, kırmızı güneşe hazır olun. Yazın çok kara sinek var. Bu rahatsız edici. İçme suyu sorunu yok Vatan su kantinlerde 25 krş.

Kıbrıs pahalı mı? Hayır. Fİyatlar aynı. Askeri malzemeleri dışarıda bulabileceksiniz. Lefkoşa, Girne ve Magosa gezeceksiniz, defalarca. En güzeli Girne bence. Lefkoşa da Vakıflar çarşısı diye bir yapılanma göreceksiniz ki bizimkiler satış stratejisi bilmiyor dersiniz. Konuşmalar biraz tuhaf.

Hellim peyniri, porselen ve eşek meşhur 🙂

Kahve olgusu farklı, 2 orta con alabilir miyim diye duyacaksınız.
İçki fiyatlarını görünce bize ne yapmışlar diyeceksiniz, en iyisi 30,40 tl 70 lik.
Yeme içme buralardan biraz daha ucuz. Özellikle büyük şehir fiyatlarından. Bira + cips 5 TL en iyi mekanlarda üstelik.

Gümrüksüz sigara hakkı vermişler askere her ay 1 karton sigara istihkakınız var ve örneğin 1 karton marlbora ya 18 tl vermeniz yeterli.
Her yerde casino, bar, eğlence merkezi, otel vs göreceksiniz. Kıbrıs ekonomisi bunlar üzerine, hayvancılık ve tarım da var ama az. Tropikal ağaçlar mevcut. Köylerde evler gerçekten bakımlı ve her evin bahçesinde 1 2 araba mevcut.

Toplu ulaşım yok. Ticari taksiler var. genelde mercedes ve fiyatlar yüksek. Havalimanından Girne 150 TL tek yön. Yakın mesafede kullanılır ama uzun mesafeye araç kiralamak faydalı. Akaryakıt ucuz benzin 3,70 civarında dizel 3.50 idi.

Aylık 300 civarında harcamanız olur. Özellikle çarşılarda çok harcarsınız. 4 defa çarşıya çıksanız en az 50 tl harcamanıza toplam 200 tl yapar. Min 300 TL harcamanız var aylık.

Her neyse kısaca, askerlik çabuk bitiyor. Sıkıntıları var. Ordu hakkında firkirleriniz belirleniyor. Çok farklı insan görüp tanıyorsunuz.

Hayırlı teskereler

 

🙂

 

Yorum Yaz